Türkiye'deki Futbol Kuruluşları

Türkiye'de futbol populerliğini her geçen yıl daha da çok arttırarak artık her kesimden her yaştan insanımızın günlük yaşamının bir parçası oldu. Futbol her yerde, her zaman, her an..

Peki Türkiye'de tuttugumuz klüpler haricinde bu spor dali ile ilgili başka hangi kurum ve kurulaslar var, biliyor musunuz? Burada Türk futboluna bir şekilde yön veren ve yönlendiren onemli kurumlardan bahsedecegim.


T.C. GENÇLİK ve SPOR BAKANLIĞI
Sadece futbolun değil, tum spor dallarının baglı oldugu, stadyumlardan futbol okullarına kadar pek cok alanda devlet futbolseverlerin yaninda hissediten bakanlık.
www.gsb.gov.tr/


TFF - Türkiye Futbol Federasyonu
1923 Yilinda kurulan Turk futbolunun en onemli kurulusudur. TFF uluslararası düzeyde rekabet edecek altyapıyı oluşturmak, topluma spor kültürünü benimsetmek, futbol ekonomisini büyüten güçlü finansal yapıya sahip bir organizasyon olmayı amaclar.
www.tff.org


TPFD - Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği
1992 yılında kurulmuş olan derneğin amacı “Ülke futboluna ve dernek üyelerine hizmet etmek, karşılıklı yardım ve dayanışma içinde üyelerin teknik, sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlarını ortaya çıkarmak, bu yönde araştırmalar ve çalışmalar yapmak, çözüme ulaştırmak için görevler yüklenmek, üyeler arasında birliği sağlam
www.pfd.org.tr


TFFHGD - Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği
Profesyonel ve amator tüm liglerde halen gorev alan hakemler ve maç gözlemcilerinin bagli oldugu dernektir.
www.tffhgd.org.tr


KLÜPLER BİRLİĞİ
2008 Yılında Türkiye Süper Liginde yer alan spor kulüplerinin bir araya gelerek kurmuş olduğu vakfın amacı, Türk Futbolunu ve Spor kulüplerini geliştirmek, Türkiye Futbol Liglerinin asli unsurları olan spor kulüpleri arasında dayanışmayı ve dostluğu sağlamak, böylelikle Türk Futbolunu Avrupa ve Dünya Futbolu içinde hak ettiği seçkin yere ulaştırmaktur
www.kuluplerbirligi.org